بیست و چهار قانون حفظ قدرت

عضویت در باشگاه مشتریان دید مثبت
Hide from Public
Password must be at least 7 characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols.
Type your password again.
Strength Indicator
قانون 1

هرگز برجسته‌تر از مافوق خود نباش

حُكم:

هميشه به افراد بالاتر از خودت اجازه بده خود را مافوق و راحت احساس كنند. اگر مي‌خواهي براي آنها خوشايند باشي، هرگز سعي نكن توانايي‌هايت را به رخ آنها بكشي. در غير اين صورت نتيجه معكوس خواهي گرفت. در آنها ترس و ناامني ايجاد مي‌كني. افراد مافوق خود را برتر از خودت جلوه بده تا به اوج قدرت برسي.

كليدهاي قدرت:

هر كسي به طريقي احساس ناامني مي‌كند. هنگامي كه خود را در جهان مطرح كرده وتوانايي‌هاي خود را آشكار مي‌كنيد، معمولاً همه نوع خشم، حسادت و ديگر مظاهر ناامني ديگران را متوجه خود مي‌سازيد. اين امري غيرمنتظره نيست. نمي‌توانيد همه عمر نگران ناتواني‌هاي ديگران باشيد. اما در هر صورت، بايد با افراد بالاتر از خود رفتاري متفاوت داشته باشيد: آنجا كه صحبت قدرت به ميان مي‌آيد، اگر خود را برجسته‌تر از مافوق خود نشان دهيد، بدترين اشتباه را مرتكب شده‌ايد.

تصور اينكه از زمان لويي چهاردهم و مديسي‌ها همه چيز تغيير كرده احمقانه است. افرادي كه موقعيتي مافوق كسب كرده‌اند، مانند شاهان و ملكه‌ها هستند؛‌ آنها مايلند خود را در موقعيتي كه هستند، ايمن احساس كنند، و همين طور خود را باهوش‌تر، عاقل‌تر و حتي زيباتر از اطرافيان بدانند. اشتباه است اگر تصور كنيد كه با ارائه توانايي يا دارايي خود مي‌توانيد نظر مافوق را به خود جلب كنيد. ممكن است ابتدا او را تحت تاثير قرار دهيد، اما در اولين فرصت شما را با فردي كم‌هوش‌تر، كم‌جذبه‌تر، وكم‌خطرتر، جايگزين خواهد كرد.

اين قانون خود شامل دو قاعده ديگر است كه درك آنها اهميت دارد. اول، براي اينكه برجسته‌تر از مافوق خود جلوه كنيد، فقط خودتان باشيد. برخي از افراد مافوق نسبت به ديگران بيشترمي‌ترسند، خيلي بيشتر؛ فقط كافي است كه زيبا و خوش‌تيپ باشيد تا برجسته‌تر از او جلوه كنيد. در چنين حالتي، يا از چنين شخصي اجتناب كنيد، يا هنگامي كه با او هستيد خود را در سايه قرار دهيد، و توانايي‌هاي خود را بروز ندهيد.

دوم، هرگز تصور نكنيد به اين علت كه مافوق دوستتان دارد، مي‌توانيد هر كاري دوست داريد انجام دهيد. كتاب‌هاي بي‌شمار در مورد افرادي كه به علت استفاده از موقعيت سقوط كرده‌اند، نوشته شده است. اينها افرادي بودند كه به خودشان جرأت دادند برجسته‌تر باشند.

با شناخت خطرات برجسته‌تر از مافوق جلوه نمودن، مي‌توانيد از اين قانون به نفع خود استفاده كنيد. اول، بايد تملق مافوق خود را بگوييد و او را برجسته‌تر جلوه دهيد. اين چاپلوسي موثر است اما محدوديت‌هايي دارد؛ گاهي اين عمل بسيار مستقيم و آشكار است، و به چشم ساير همكاران بد مي‌آيد. چاپلوسيِ زيركانه، قدرتمندتر است. مثلاً، اگر باهوش‌تر از مافوق خود هستيد، عكس آن را نشان دهيد. نشان دهيد كه به هوش و خرد او احتياج داريد. مانند يك فرد خام و بي‌تجربه عمل كنيد. اشتباهات بي‌ضرري مرتكب شويد كه در بلندمدت صدمه‌اي به شما نرساند، اما اين فرصت‌ها را ايجاد كنيد كه از مافوق كمك بگيريد. مافوق عاشق چنين درخواست‌هايي است. مافوقي كه نتواند به درخواست شما پاسخ داده و به شما كمك كند، كينه و نفرت خود را نثار شما خواهد كرد.

اگر افكار شما خلاق‌تر از افكار مافوقتان است، آنها را برايش شرح دهيد. وانمود كنيد كه ايده خود را از افكار او كسب كرده‌ايد.

اگر به طور طبيعي اجتماعي‌تر و دست و دلبازتر از مافوق هستيد، مراقب باشيد كه مانند ابري انوار درخشان او را نپوشانيد. مافوق بايد مانند خورشيدي باشد كه همه به دور او مي‌گردند، از خود نور و درخشندگي مي‌پراكند، و در مركز توجه باشد.

اگر پنهان كردن توانايي‌هايتان مي‌تواند راهي براي دستيابي به قدرت باشد، چه اشكالي دارد. اگر اجازه دهيد ديگران برجسته‌تر از شما جلوه كنند، به عوض آنكه قرباني ناامني‌هاي آنها شويد مي‌توانيد كنترل آنها را در دست گيريد، اينها روزي به دست مي‌آيد كه تصميم بگيريد موقعيت پايين خود را ترك كنيد و به مقام بالاتري برسيد. اگر بتوانيد كاري كنيد كه مافوقتان در چشم ديگران بدرخشد، در نعمت بر رويتان گشوده مي‌شود و بلافاصله ترقي مي‌كنيد.

تصوير: ستارگان آسمان. در هر زمان فقط يك خورشيد مي‌تواند وجود داشته باشد. هرگز نور خورشيد را نپوشانيد و مانع درخشش آن نشويد. در آسماني كه خورشيد مي‌تابد خود را كمرنگ كنيد تا نور ستاره مافوق درخشان‌تر بنمايد.

منبع: از درخشيدن بيش از مافوق بپرهيزيد. همه برتري‌ها نفرت‌انگيزند، اما برتري رعيت نسبت به شاه نه تنها ابلهانه، بلكه مرگبار است. اين درسي است كه ستارگان آسمان به ما مي‌آموزند – آنها نور خود را از خورشيد مي‌گيرند، وگاهي به اندازه خورشيد درخشانند، اما هرگز با خورشيد ظاهر نمي‌شوند.

(بالتازار گراسيان، 1658 – 1601)

This content is restricted to site members. If you are an existing user, please log in. New users may register below.

Existing Users Log In
   
New User Registration
*Required field